Sycylia na własną rękę: 4 dni na wyspie

Tradycji musiało stać się zadość. Od 3 lat wraz z Anką zwiedzamy cudowną Italię. Podobnie było w tym roku. Na początku marca postanowiłyśmy na chwilę uciec z zimnej Polski i trochę wygrzać się w słonecznej Sycylii.

Plan był prosty: wylatujemy w środę po południu do Katanii, która jest naszym miejscem wypadowym. Nie wypożyczamy samochodu, bo za bardzo uwielbiamy włoskie wino i Aperola, a miasta, które chcemy zobaczyć, są dobrze skomunikowane. Wracamy w niedzielę wieczorem. To musiało się udać.

Byłyśmy przede wszystkim nastawione na kulinarne doznania, trochę relaksu i odrobinę zwiedzania. (Marzec nie jest dobrą porą na plażowanie). Ponadto ogromnym plusem podróży poza sezonem jest znikoma liczba turystów oraz niższe ceny.

Widok na Katanię z kopuły kościoła św. Agaty

Co musisz wiedzieć o wypadzie na Sycylię

 • Bilet lotniczy i dojazd do Katanii
 • 4-dniowy plan zwiedzania wschodniej części Sycylii
 • Najlepsze restauracje i bary, czyli gdzie polecam zjeść
 • Nocleg w Katanii
 • Kosztorys, czyli ile zapłaciłam za wypad na Sycylię

Bilet lotniczy i dojazd do Katanii

Bilety lotnicze kupowałyśmy na dwa miesiące przed wyjazdem. Łącznie zapłaciłyśmy 536 zł, ale tylko jedna z nas miała wykupioną walizkę pokładową. Na osobę wyszło zatem 268 zł z jednym wspólnym bagażem. Poza nim miałyśmy plecaki. Taka ilość bagażu była wystarczająca.

Lotnisko z miastem jest dobrze skomunikowane. Łapiesz autobus o nazwie AMT Alibus, którego przystanek znajduje się po lewej stronie od głównego wyjścia z hali. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 4 €. Do Stazione Catania Centrale jedzie się około 20 minut. Bilet możesz kupić w automacie lub u kierowcy za gotówkę. Pamiętaj skasować bilet!

💰 Ceny 268 zł za lot Wizzair dla jednej osoby oraz 8 € za transport lotniskowy w dwie strony.

Dziedziniec Uniwersytetu w Katanii

4-dniowy plan zwiedzania wschodniej Sycylii

Katania

Katania leży u podnóża Etny, co już z tego miasta robi wyjątkowe miejsce. Główne atrakcje znajdują się właściwie w samym centrum. Nie korzystałyśmy z żadnych środków transportu publicznego i taką opcję polecam również Tobie. Nowe miejsca najfajniej zwiedza się po prostu spacerując. Dzięki temu często zaglądamy do małych ciekawych uliczek i zakamarków, które nie są oznaczone w przewodnikach.

Targ rybny w Katanii

Czwartkowy poranek rozpoczęłyśmy od spaceru po popularnym targu rybnym. Poza szerokim wyborem ryb i owoców morza, królują tutaj również owoce. W szczególności polecam pomarańcze. Mają wyjątkowy smak!

Na samym targu znajduje się również kilka restauracji oraz stoisk z ofertą talerzy degustacyjnych. Postanowiłyśmy przetestować lokalne przekąski oraz spróbować wina. Myślałyśmy, że porcje będą małe, ale okazały się ogromne! Nie dałyśmy rady zjeść wszystkiego.

🔺 Wskazówka Targ rybny jest czynny codziennie poza niedzielą do 13.

💰 Ceny Talerz sycylijskich przysmaków wraz z kieliszkiem wina kosztował 5 € od osoby.

Piazza del Duomo

Kolejnym punktem programu był główny plac miasta, przy którym znajduje się kilka zabytków. Między innymi katedra św. Agaty — patronki Katanii. Historia świętej sięga V w., kiedy to Agata odrzuciła zaręczyny namiestnika Sycylii. Za karę została skazana na męczeńską śmierć i pochowana za murami miasta. Rok po jej zabójstwie wybuchła Etna. Lawa nadciągała prosto na Katanię, ale ostatecznie zatrzymała się przed wrotami miasta. To św. Agacie przypisuje się wstawiennictwo i uratowanie mieszkańców przed katastrofą.

Katedra św. Agaty
Fontana dell’Elefante jest symbolem Katanii.

Kopuła św. Agaty

Jeden z piękniejszych widoków na miasto i Etnę znajduje się na szczycie kopuły kościoła św. Agaty. Podobno jeszcze nieodkryte przez turystów, dlatego tym bardziej polecam.

💰 Ceny Wejście kosztuje 4 €.

Widok na Piazza del Duomo

Graffiti i murale w dzielnicy San Berillo

Jednym z nieturystycznych spotów jest podwórko tuż przy barze First w San Berillo. To obszar, który w przeszłości był centrum ekonomicznym a jednocześnie dzielnicą czerwonych latarni. Przeszedł metamorfozę i aktualnie jest jednym z bardziej hipsterskich miejsc w całej Katanii. Warto pokręcić się tutaj chwilę i popodziwiać graffiti. Tego miejsca nie znajdziesz w żadnym przewodniku!

Rzymski Amfiteatr i Park Bellini

W drodze do Ogrodu Belliniego, w którym wypoczywają katańczycy, koniecznie zahacz o Piazza Stesicoro, gdzie znajdują się pozostałości rzymskiego amfiteatru z II wieku naszej ery.

Taormina

Nazywana perłą Sycylii, położona na zboczach gór. Będąc w Katanii, koniecznie wybierz się do tego małego, klimatycznego miasteczka.

Droga, którą trzeba pokonać, żeby dostać się do miasteczka

Jak dojechać do Taorminy

Do wyboru masz dwie możliwości: bus lub pociąg. Teraz wiem, że bus jest lepszy, ponieważ mimo tego, że jedzie dłużej, dowozi pasażerów do centrum. My jednak — jeszcze wtedy nieświadome — uznałyśmy, że pojedziemy pociągiem ze stacji Stazione Catania Centrale. Wydawało się to być najszybszym sposobem. Niestety nie wzięłyśmy pod uwagę, że żeby dostać się do centrum miasteczka trzeba przejść 3 km krętą drogą… Pod stacją stały również taksówki za 15 €, ale tej opcji nie brałyśmy pod uwagę.

Po kilometrze wspinania się okazało się, że Google Maps trochę wyprowadził nas w pole. Musiałyśmy zawrócić, żeby dostać się do innej drogi… Wtedy z pomocą przyszła starsza Włoszka, którą zapytałam na migi o wskazówki. Zaproponowała nam podwózkę do centrum a do tego obdarowała nas żółtymi mimozami z okazji Dnia Kobiet. Do tej pory na myśl o tym wydarzeniu robi mi się cieplutko na serduszku. Każda z nas mówiła w innym języku, a mimo to znalazłyśmy nić porozumienia.

💰 Ceny Bilet pociągiem w dwie strony kosztował 8,60 €.

Widok z Terraza Su Mare

Teatr Grecki w Taorminie

Po spróbowaniu granity, czyli sycylijskiego deseru, w Bam Bar, udałyśmy się do starożytnego Teatru Greckiego położonego około 250 m n.p.m. To tutaj możesz zobaczyć niesamowity widok na Etnę oraz morze Jońskie.

W czasach greckich wystawiano tu tragedie, a poźniej w czasach rzymskich teatr został zmieniony w arenę do walk gladiatorów.

💰 Ceny Normalny bilet kosztuje 10 €. Z okazji Dnia Kobiet — wejście miałyśmy za darmo.

Teatr Grecki w Taorminie

Isola Bella

Na koniec dnia zostawiłyśmy sobie spacer po plaży obok przepięknej Isola Bella. Jest to malutka wyspa, na której kiedyś Florence Trevelyan — dama dworu królowej Wiktorii — po wygnaniu zbudowała dom na wyspie i otoczyła go egzotyczną roślinnością. Dziś Isola Bella jest rezerwatem przyrody.

Podczas naszego pobytu plaża była pusta. Za to z tego co słyszałam, w sezonie trudno znaleźć choćby skrawek przestrzeni dla siebie.

Widok z góry na Isola Bella
Na Isola Bella dostałyśmy się od zachodniej strony. Był to solidny spacer
Plaża jest kamienista, co utrudnia spacerowanie

Tego dnia zrobiłyśmy blisko 17 km pieszo, ale zdecydowanie było warto. Taormina jest zachwycającym miastem, a krystalicznie czysta woda jest bardzo wow.

Syrakuzy

W sobotę wybrałyśmy się na południe od Katanii — prosto do Syrakuz, miasta Archimedesa. Po 1,5 godzinie jazdy autobusem dotarłyśmy na miejsce. Przede wszystkim skupiłyśmy się na zwiedzaniu Ortygii, czyli starego miasta. Pozostałe atrakcje, takie jak Park Archeologiczny, Ołtarz Zeusa i Teatr Grecki, musiałyśmy odpuścić. Pewnie na takie pełne zwiedzanie przydałyby się dwa dni.

Jak dojechać do Syrakuz

Tym razem wybrałyśmy autobus linii Interbus. Podróż trwała około 1,5 godziny. Warto być wcześniej na przystanku, ponieważ nawet w marcu autobus był pełen. Pamiętaj również, że same Syrakuzy są bardzo zakorkowane i nawet w okresie przedsezonowym trzeba odstać swoje. Domyślam się, że w sezonie jest jeszcze gorzej.

💰 Ceny Bilet autobusowy w obie strony kosztował 9,60 €.

Piazza de Duomo w Ortygii

Ortygia

Historyczne centrum Syrakuz. Ta część znajduje się na małej wysepce, a z resztą miasta łączą ją jedynie dwa mosty: Ponte Santa Lucia i Umbertino.

Wkraczając do Ortygii od razu trafisz na Świątynię Apollina — jedną z najstarszych greckich świątyń na wyspie, znajdującą się tuż obok Largo XXV Luglio. Tutaj również mogę Ci polecić bar idealny na Aperola — Caffe Apollo. Kupując Aperola za 6 € otrzymasz przekąski oraz kawałek pizzy. Niezły deal!

Po nabraniu sił, zrób spacer po Corso Giacomo Matteotti, wzdłuż której znajduje się wiele sklepów: od luksusowych po standardowe sieciówki. Zwieńczeniem przechadzki będzie widok na plac Archimedesa i fontannę przedstawiającą Artemidę.

Fontanna Artemidy (Diany)

Najlepsze restauracje i bary

Podczas tego wyjazdu to Anka była mózgiem operacji jeżeli chodzi o jedzenie. Zrobiła świetny research i dzięki temu każdego dnia jadłyśmy same pyszności. Zaczynajmy!

🍆 La Pentolaccia — najlepsza restauracja włoska w Katanii
🍝 Trattoria da Nuccio — pyszny makaron z bakłażanem
🍕 Al Vicolo Pizza&Vino — koniecznie do spróbowania pizzka i Aperol
🥂 First Lounge Bar — idealne miejsce na drinka
🧁 Cannoli del Re — rurki z serkiem ricotta
🍧 Bam Bar — granita, granita i jeszcze raz granita

💡 Ciekawostka W restauracjach i kawiarniach spodziewaj się coperto, czyli opłaty za nakrycie stolika. Jeżeli planujesz wypić tylko kawę, to polecam zrobić to przy barze — wtedy nie zostanie pobrana ta opłata.

💡 Ciekawostka Koniecznie pamiętaj o sjeście, która zazwyczaj trwa od 13 do 16. Włosi przeznaczają ten czas na jedzenie i odpoczynek. W restauracjach możesz spodziewać się wydawania obiadów maksymalnie do 15. Kolejne otwarcie jest dopiero wieczorem — około 19.

La Pentolaccia

La Pentolaccia to numer jeden w Katanii! Jadłyśmy tam dwa razy i byłam w kulinarnym raju. Koniecznie tam zajrzyj — nie pożałujesz. Świetna obsługa, fajny klimat (restauracja ma również letni ogródek) i co najważniejsze przepyszne jedzenie.

💰 Ceny Za naszą pierwszą, solidną kolację dla dwóch osób zapłaciłyśmy 37 €. Przy czym: przystawka to 8 €, pasta z owocami morza kosztowała 10 €, klasyczna carbonara 7 € i Aperol Spritz 5 €. Dodatkowo na rachunku pojawiło się coperto w wysokości 2 €. Za drugim razem zamówiłyśmy sycylijski przysmak: pasta alla norma, czyli makaron z bakłażanem. Wyśmienity!

La Pentolaccia mieści się obok baru First

Trattoria da Nuccio

Kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić. Trattoria da Nuccio jest zlokalizowana kawałek od głównej ulicy Via Etnea. W samej restauracji spotkasz raczej mieszkańców niż turystów. Każdy stolik jest obsługiwany przez właściciela a ceny są bardzo przystępne. Koniecznie na przystawkę złap mule, a na główne danie pasta alla norma. Makaron z bakłażanem był hitem tego wyjazdu!

💰 Ceny Pamiętam jedynie, że penne alla norma kosztowało 6 €. Mule pewnie jakieś 5 € a litr wina domowego 6 €. Ceny extra!

Al Vicolo Pizza&Vino

Al Vicolo to bardzo popularna restauracja wśród młodych Sycylijczyków. Polecam zrobić wcześniej rezerwację, bo bywa bardzo zatłoczona. Nawet poza sezonem. My tego nie zrobiłyśmy, ale miałyśmy farta. Pół godziny po tym, jak przyszłyśmy, w knajpie pojawiły się tłumy oraz stworzyła się ogromna kolejka przed wejściem. Zamówiłyśmy klasyczną pizzę — Via Etnea, czyli właściwie Margharitę — oraz Aperola. Pizzka była dobra, a do tego ogromna! Jedna wystarczy na dwie osoby. Co do drinka — jejku, daję mu 10/10!

💰 Ceny Pizza Via Etnea kosztowała 5,50 €, Aperol Spritz 8 €. Ogólnie pizze były w przedziale 6,50-10 €.

First Lounge Bar

Obok La Pentolaccia znajduje się klimatyczny bar — First. Świetne drinki i bardzo miła obsługa. Do koktajlu zawsze podawana jest mała przekąska w formie ziemniaczanych czipsów. Wieczorem w lokalu tętni życie a za dnia można podziwiać wspomniane już wcześniej graffiti.

💰 Ceny Aperol Spritz kosztował około 6 €.

Cannoli del Re

W Syrakuzach skosztowałyśmy klasycznego sycylijskiego deseru cannoli, czyli rurki nadziewanej serkiem ricotta posypanym migdałami. Warto spróbować, ale ostrzegam: jest bardzo słodkie.

💰 Ceny Mała porcja kosztuje 2 €, a duża 3,5 €.

Bam Bar

Bam Bar to kultowe miejsce w Taorminie. Tutaj po prostu trzeba przyjść i spróbować jednej z najlepszych granit na Sycylii. Czym właściwie jest granita? To mrożony deser na bazie soków owocowych lub czekolady. Różni się od sorbetu tym, że lód jest bardziej ziarnisty. W Bam Bar możesz w ramach jednej porcji spróbować dwóch smaków. My połączyłyśmy czekoladę z cytryną. Wybór doskonały!

💰 Ceny Aperol Spritz kosztował 5 €, a granita 4 €.

NOCLEG W KATANII

Na ogół staram się szukać zakwaterowania blisko centrum, żeby nie tracić czasu na przejazdy. Poza sezonem jest to dość łatwe, bo jest większa dostępność miejsc noclegowych a i ceny są rozsądniejsze. W Katanii nasz wybór padł na B&B Chapo, który na Bookingu ma świetne opinie. Obiekt jest położony tuż przy Via Teatro Massimo, gdzie wieczorem tętni życie, oraz jedynie 700 metrów od Piazza del Duomo.

Pensjonat mieści się w starej kamienicy z widokiem na ulicę Teatro Massimo. Pippo jest wspaniałym gospodarzem, który od razu po wejściu poczęstował nas domowej roboty winem i wskazał, gdzie warto się udać, a których miejsc należy unikać. To było bardzo pomocne.

💰 Ceny Za cały pobyt dla dwóch osób zapłaciłyśmy 734 zł za 4 noce. Dla jednej osoby wyszło 367 zł.

🔺 Wskazówka Jeżeli chcesz zgarnąć 60 zł po realizacji dowolnego pobytu na Booking.com, kliknij tutaj. Jest to specjalny link polecający, dzięki któremu ja również dostanę 60 zł.

Mapka ze wskazówkami, które otrzymałyśmy od Pippo. Jak widać niektórych miejsc lepiej unikać
Na placu Vincenzo Bellini mieści się XIX w. opera Teatro Massimo Bellini a w nocy wokół otwierają się bary, w których tętni życie do samego rana

Kosztorys, czyli ile kosztuje wypad na Sycylię

Poniżej koszt na jedną osobę:

 • Lot: Wizzem wraz z walizką dzieloną na pół — 268 zł
 • Nocleg: 367 zł za 4 noce + 25 zł za opłatę klimatyczną
 • Transport lotniskowy: 8 €, czyli 35 zł za transfer w dwie strony
 • Pociąg do Taorminy w dwie strony — 8,60 €, czyli 37 zł
 • Bus w dwie strony do Syrakuz — 9,60 €, czyli 42 zł
 • Atrakcje: Wejście do bazyliki św. Agaty — 4 €, czyli 17 zł

Podsumowując, za 4-dniowy wypad zapłaciłam 791 zł. Do tego dochodzą koszty związane z jedzeniem i piciem, ale jest to dość indywidualna sprawa. To co, może następnym razem wyskoczysz na Sycylię?

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂