Przewodnik po miasteczkach Cinque Terre — Riomaggiore

Riomaggiore to pierwsze miasteczko Cinque Terre od strony La Spezia. Podobnie jak inne miasta pięciu ziem składa się z głównej ulicy — via Colombo — i portu. Tutaj też zaczyna się popularny szlak Via dell’Amore wiodący do Manaroli.

Największy zachwyt budzą schodzące do morza kolorowe kamienice, ukryta plaża i wąskie uliczki. To wszystko tworzy to niesamowity klimat. W moim prywatnym rankingu miast Cinque Terre Riomaggiore zajęło drugie miejsce.

👉 Przeczytaj więcej: Cinque Terre — organizacja wyjazdu i kosztorys

Wszystko, co musisz wiedzieć o Riomaggiore

  • Jak dostać się do Riomaggiore?
  • Kiedy wybrać się do Cinque Terre?
  • Co warto robić w Riomaggiore?
  • Gdzie zjeść w Riomaggiore?

Jak dostać się do Riomaggiore?

Jest to banalnie proste! Masz dwie możliwości: pierwsza, którą zdecydowanie odradzam, czyli przyjazd samochodem. Centrum miasteczka jest zamknięte dla samochodów, a na terenie całego parku Cinque Terre nie znajdziesz ani jednej stacji paliw. Dodatkowo jedynym miejscem na pozostawianie samochodu są płatne parkingi na obrzeżach miasteczek, które są mega drogie — około 35 €. Pamiętaj, że jest masa chętnych.

Drugą opcją, którą polecam, jest wykupienie Cinque Terre Card umożliwiającej korzystanie z pociągów na trasie La Spezia – Cinque Terre – Levanto. Jeżeli masz samochód, możesz spokojnie zostawić go na bezpłatnym parkingu w La Spezia. My korzystaliśmy z parkingu przy Piazza d’Armi oddalonego o około 15 minut spacerem od dworca kolejowego.

Co do samej Cinque Terre Card to przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to bilet dobowy! Jeżeli kupisz go w poniedziałek o 13, to ważny jest do 24 tego samego dnia. Kartę można nabyć online — jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w wysokim sezonie — albo na stacji kolejowej. Cena uzależniona jest od wersji jaką wybierzesz. Generalnie w wysokim sezonie, który trwa od 16 marca do 3 listopada, karnet na jeden dzień kosztuje 16 €, a na dwa dni 29 €. Poza nielimitowanym dostępem do pociągów regionalnych klasy 2. dostajesz darmowe wejście na trasy trekkingowe, przejazdy busami, wifi oraz toalety na stacjach kolejowych.

💰 Ceny Koszt Cinque Terre Card na dwa dni to 29 €, na jeden dzień 16 € (wysoki sezon).

🔺 Wskazówka Pociągi kursują bardzo często, pełen rozkład możesz znaleźć TUTAJ

Stacja kolejowa w Riomaggiore

Kiedy wybrać się do Cinque Terre?

W Cinque Terre byliśmy pod koniec października. To dość ryzykowny termin. Pogoda na północy Włoch bywa kapryśna, często pada deszcz. Mieliśmy farta, bo trafiliśmy na okno pogodowe. Przed i zaraz po naszym wyjeździe cały czas padało. Dlatego polecam terminy wciąż poza sezonem, ale bardziej bezpieczne — czyli kwiecień, maj, wrzesień i sam początek października.

Co warto robić w Riomaggiore?

Zgubić się w wąskich uliczkach Riomaggiore

Od razu po wyjściu z tunelu zobaczysz dwa znaki: jeden kierujący w stronę portu a drugi w kierunku via Colombo, czyli głównej ulicy w Riomaggiore. Podobnie jak w Manaroli, w pierwszej kolejności postanowiliśmy zobaczyć centrum miasta oraz przy okazji złapać coś małego do jedzenia. Przy Via Colombo znajduje się fajne bistro Titti Fritti serwujące owoce morza w rożku. Idealny wybór na mały głód!

Kolorowa fasada kamienic w Riomaggiore

Zobaczyć port

Sam port, podobnie jak całe miasto, jest malutki. Otoczony domkami z kolorowymi fasadami robi duże wrażenie. Warto tutaj spędzić dłuższa chwilę i pokręcić się po skalnych półkach.

Pochillować na plaży

Aby dostać się na plażę, wystarczy dojść do portu, a następnie skręcić w lewo. Betonowa uliczka doprowadzi Cię do małej, kamienistej plaży. Podczas naszego pobytu kilka osób wylegiwało się na słoneczku. Niestety na kąpiel było za zimno. W końcu była to końcówka października.

Gdzie zjeść w Riomaggiore?

Tutti Fritti

Jeżeli uwielbiasz owoce morza tak mocno jak ja, to zdecydowanie wybierz się do Tutti Fritti! Znajdziesz tam rożki z owocami morza. Opcji jest kilka: możesz skomponować własny set lub skorzystać z gotowej propozycji.

💰 Ceny Rożek z mixem owoców morza kosztował 8 €

Tutti Fritti

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂