Przewodnik po miasteczkach Cinque Terre — Vernazza

Vernazza to czwarte z kolei miasteczko Cinque Terre licząc od La Spezii. Kolorowe, z dużym placem i widokiem na zatokę. Przez wielu nazywane najpiękniejszym miastem pięciu ziem. W moim prywatnym rankingu miast Cinque Terre Vernazza ląduje na trzecim miejscu.

Miasteczko odwiedziliśmy dwa razy: za pierwszym razem tuż przed zachodem słońca oraz drugi raz w ciągu soboty. O ile oglądanie zachodu słońca w piątek było bardzo przyjemne, to sobotni poranek był tragedią! Przez ogromną ilość turystów prawdopodobnie przegapiliśmy najlepszy widok na miasto. Mam tutaj na myśli punkt widokowy na ścieżce trekkingowej, która łączy Vernazzę z Monterosso. Ewidentnie w weekend do Cinque Terre zmierza znacznie większa ilość turystów — nawet poza sezonem. Każda uliczka była zalana ludźmi! Taki widok na maxa nas odstrasza, więc bardzo szybko ewakuowaliśmy się.

👉 Przeczytaj więcej: Cinque Terre — organizacja wyjazdu i kosztorys

Sobotni poranek w Vernazza

W 2011 roku Vernazza bardzo ucierpiała podczas powodzi błotnej. Miasto zostało doszczętnie zniszczone. Lawina błotna wręcz przetoczyła się przez centrum miasta wciągając wszystko, co napotkała po drodze. Od razu po zejściu z peronu dworca zobaczysz plakat upamiętniający tę tragedię. Samo miasteczko było odbudowywane przez dwa lata, a większość kamienic musiała przejść kapitalny remont.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Varnazza

  • Jak dostać się do Varnazza?
  • Kiedy wybrać się do Cinque Terre?
  • Co warto robić w Varnazza?

Jak dostać się do Varnazza?

Jest to banalnie proste! Masz dwie możliwości: pierwsza, którą zdecydowanie odradzam, czyli przyjazd samochodem. Centrum miasteczka jest zamknięte dla samochodów, a na terenie całego parku Cinque Terre nie znajdziesz ani jednej stacji paliw. Dodatkowo jedynym miejscem na pozostawianie samochodu są płatne parkingi na obrzeżach miasteczek, które są mega drogie — około 35 €. Pamiętaj, że jest masa chętnych.

Drugą opcją, którą polecam, jest wykupienie Cinque Terre Card umożliwiającej korzystanie z pociągów na trasie La Spezia – Cinque Terre – Levanto. Jeżeli masz samochód, możesz spokojnie zostawić go na bezpłatnym parkingu w La Spezia. My korzystaliśmy z parkingu przy Piazza d’Armi oddalonego o około 15 minut spacerem od dworca kolejowego.

Co do samej Cinque Terre Card to przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to bilet dobowy! Jeżeli kupisz go w poniedziałek o 13, to ważny jest do 24 tego samego dnia. Kartę można nabyć online — jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w wysokim sezonie — albo na stacji kolejowej. Cena uzależniona jest od wersji jaką wybierzesz. Generalnie w wysokim sezonie, który trwa od 16 marca do 3 listopada, karnet na jeden dzień kosztuje 16 €, a na dwa dni 29 €. Poza nielimitowanym dostępem do pociągów regionalnych klasy 2. dostajesz darmowe wejście na trasy trekkingowe, przejazdy busami, wifi oraz toalety na stacjach kolejowych.

💰 Ceny Koszt Cinque Terre Card na dwa dni to 29 €, na jeden dzień 16 € (wysoki sezon).

🔺 Wskazówka Pociągi kursują bardzo często, pełen rozkład możesz znaleźć TUTAJ

Kiedy wybrać się do Cinque Terre?

W Cinque Terre byliśmy pod koniec października. To dość ryzykowny termin. Pogoda na północy Włoch bywa kapryśna, często pada deszcz. Mieliśmy farta, bo trafiliśmy na okno pogodowe. Przed i zaraz po naszym wyjeździe cały czas padało. Dlatego polecam terminy wciąż poza sezonem, ale bardziej bezpieczne — czyli kwiecień, maj, wrzesień i sam początek października.

Co warto robić w Vernazza?

Pospacerować po porcie

Wkraczając do portu od razu zobaczysz kościół św. Małgorzaty. Jego budowa datowana jest na XIV w. Z ciekawostek, to właśnie św. Małgorzata jest patronką Vernazzy. Dodatkowo udając się w lewo, zauważysz skałki, na których ludzie wieczorem zasiadają z winem i przekąskami, żeby podziwiać zachód słońca. Świetny pomysł na zakończenie dnia 🙂

Zobaczyć zamek Diora

Zamek Diora pochodzi z XIII wieku i góruje nad miasteczkiem. Szczególną uwagę zwraca wieża, zabezpieczona metalową siatką, prawdopodobnie po to, żeby utrzymać konstrukcję. Fortyfikacja miała chronić miasteczko przed napadami piratów.

💰 Ceny Wejście na wzgórze zamkowe kosztowało 1,5 €

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂