Parkowanie samochodu we Włoszech

Podróżując samochodem po Włoszech nieraz spotkasz się z dylematem: gdzie można zaparkować, a gdzie nie. Śpieszę z ratunkiem! System parkowania we Włoszech staje się niezwykle jasny, gdy pozna się 3 podstawowe zasady. Zaczynamy! 🚗

🔺 Wskazówka: Jeżeli planujesz wypożyczyć samochód, to polecam trzymania się reguły — im mniejszy, tym lepszy. Serio! Uliczki i miejsca parkingowe we Włoszech bywają wąskie, więc po co się stresować 😉

Żółta linia

Pierwszą radą, jaką mogę Ci dać, to: nie parkuj na miejscach oznaczonych żółtym kolorem. No chyba, że chcesz zapłacić mandat 😛 Miejsca te przeznaczone są dla mieszkańców, osób niepełnosprawnych oraz samochodów dostawczych.

Miejsca oznaczone żółtym kolorem są przeznaczone dla mieszkańców

Niebieska linia

Niebieska linia oznacza płatne miejsca parkingowe dostępne dla wszystkich. Opłatę za postój należy uiścić w parkometrze. Zwracaj uwagę na ceny za godzinę postoju — zależą od strefy parkowania. W jedynych miejscach godzina będzie kosztować 1,5 €, a kawałek dalej 0,75 €. Może zdarzyć się również sytuacja, że miejsce będzie objęte ograniczeniem czasowym, np. postój do 2 godzin. Warto sprawdzić dokładnie zapis na znaku.

Niebieska linia oznaczająca konieczność opłacenia miejsca parkingowego w parkometrze

Biała linia

Białe linie oznaczają bezpłatne miejsca parkingowe. To ich warto szukać, żeby nie zapłacić fortuny 😉 Polecam sprawdzić, czy nie mają ograniczeń czasowych, bo podobno takie pojawiły się jakiś czas temu. Jeżeli nie znajdziesz informacji na znaku — możesz zostawić samochód na tak długo, jak chcesz.

Mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci nieco system parkowania we Włoszech. Udanego wyjazdu!

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂