25 ciekawostek i informacji praktycznych o Bali

Czas na 25 ciekawostek i zarazem informacji praktycznych o Bali. O części rzeczy nie miałam zielonego pojęcia aż do naszego wyjazd! A myślałam, że jestem dobrze przygotowana 😀 Mam nadzieję, że dzięki tym króciutkim punktom, dowiesz się czegoś, co Cię zaskoczy 🙂


#1
Bali to jedna z 17 tysięcy indonezyjskich wysp. Na swój sposób wyjątkowa, ponieważ została enklawą hinduizmu balijskiego. Na pozostałych wyspach dominuje islam.

#2
O Bali mówi się, że to wyspa tysiąca świątyń! Małe, większe i na każdym kroku.

#3
Na Bali są dwa aktywne wulkany. Jednym z nich jest Mount Batur, a drugim jest Mount Agung, którego erupcja miała miejsce dokładnie tydzień po naszym wyjeździe! Bardzo popularną atrakcją jest trekking o wschodzi słońca na jeden z wulkanów.

#4
Jakby co, przed Gates of Heaven nie ma jeziora 🙂 Zdjęcia imitujące odbicie bramy w wodzie są złudzeniem optycznym stworzonym przez podłożenie pod aparat lusterka.

#5
100 000 IDR to jakieś 27 zł. Na Bali obraca się milionami.

#6
Bali to raj dla wegetarian. W każdym miejscu znajdzie się bezmięsne danie, które będzie niesamowicie smakować, np. gado gado.

#7
Nie należy zabierać ze sobą plików gotówki. Bankomaty są ogólnie dostępne, a w wielu miejscach można płacić kartą.

#8
Wszystkie huśtawki, tzw. Bali Swing, które widzisz na zdjęciach są płatne. W okolicach Ubud są nawet stworzone wielkie parki z różnymi huśtawkami, cena to około 30$!

#9
Na każdym kroku natkniecie się na kwiaty — plumerie. Zazwyczaj białe, ale też czasami różowe, które roznoszą piękny zapach.

#10
Narkotyki są karane śmiercią.

#11
Ceny za parking dla skutera to około 5 000 IDR.

#12
Jeżeli zależy Ci, żeby zobaczyć jakieś miejsce to zwracaj uwagę na odpływy i przypływy. Nie chcesz dojechać na plażę, przy której już nie ma wody.

#13
Na Bali obowiązuje ruch lewostronny, co może być dla niektórych zaskoczeniem.

#14
Udając się na Bali nie potrzebujmy wizy.

#15
To na Bali wytwarzana jest jedna z najdroższych kaw na świecie — Kopi Luwak. Pochodzi ze zwykłych ziaren, które są spożywane i później wydalone przez dzikie koty — Luwaki.

#16
Na Bali są tak naprawdę dwie pory roku: sucha: od kwietnia do października i deszczowa: od października do kwietnia.

#17
Na Bali uprawia się przede wszystkim ryż, ale pomiędzy tarasami dojrzeć można plantacje kawy, trzciny cukrowej czy wanilii.

#18
Motto kraju to: “Jedność w różnorodności”. Niewiele jest miejsc na świecie, które oferują taką różnorodność kulturową i geograficzną!

#19
Kostki lodu w drinkach i napojach są zazwyczaj bezpieczne. Jednak oczywiście należy zachować ostrożność.

#20
Na Bali jest dostęp do Graba i Gojka tylko w niektórych obszarach. Lokalna społeczność ten rodzaj biznesu uważa za niebezpieczeństwo dla siebie, dlatego mają tak negatywne podejście do kierowców.

#21
W większości miejsc jest dostęp do bezpłatnego wifi. Jednak ja polecałabym kupić swoją kartę. 31 GB kosztuje 70 zł.

#22
Bali słynie również z nieziemskich SPA. Godzinne masaże zaczynają się już od około 20 zł!

#23
Bali to raj dla surferów! To tutaj można nauczyć się łapać fal, a w szczególności Seminyak czy Canggu.

#24
Najpopularniejsze świątynie to: Tanah Lot, Tira Gangga i Tirta Empul.

#25
Na Bali najczęściej usłyszysz takie imiona: Wayan, Made, Nyoman i Ketut. Co po prostu oznacza: urodzony jako pierwszy, drugi, trzeci i czwarty. I uwaga, nie ma znaczenia czy jest to dziewczynka czy chłopiec.

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂