Przewodnik po Polignano a Mare

Polignano a Mare to perła Apulii. Będąc w tym regionie Włoch nie można odmówić sobie przyjazdu do tego małego, nadmorskiego miasteczka. Polignano słynie przede wszystkim z jednej z najbardziej zachwycających zatoczek nad Adriatykiem, położonej wśród skalnych urwisk. Można tutaj spędzić kilka godzin — albo i dni. Wszystko zależy od Ciebie!

W Polignano a Mare byłam w samym środku piekielnie gorącego lata. Jeżeli masz szansę uniknąć sezonu wakacyjnego, koniecznie to zrób. Inaczej będziesz marzyć o choćby kawałku cienia, o lodach, które w jednej sekundzie się nie rozpuszczają, i o gigantycznym kieliszku zimnego aperola. Akurat na to ostatnie mam ochotę niezależnie od pogody 😛

👉 Sprawdź również: Apulia w 7 dni — praktyczne wskazówki i kosztorys

Wszystko, co musisz wiedzieć o Polignano a Mare

  • Jak dojechać do Polignano a Mare?
  • Punkty widokowe na plażę Lama Monachile w Polignano a Mare
  • Stare miasto w Polignano a Mare

🚆 Jak dojechać do Polignano a Mare?

Włoski region Apulia jest bardzo dobrze skomunikowany, więc nie ma większej potrzeby wypożyczania samochodu. Bez problemu do większości miasteczek można dostać się pociągiem. Polecam pobrać aplikację Trenit!, która bardzo rzetelnie pokazuje dostępne połączenia wraz z pełną informacją dotyczącą kosztów i czasu przejazdu. Bilety na pociąg kupisz w automatach na stacjach lub w kasach na większych dworcach, np. w Bari. Połączenie do Polignano a Mare jest obsługiwane przez firmę Trenitalia. Stacja kolejowa jest położona o jakieś 10 minut spacerem od centrum miasta.

💰 Ceny Pociąg z Monopoli do Polignano a Mare kosztuje 1,1€ i jedzie jakieś 7 minut! Z Bari Centrale koszt jest nieco wyższy, bo 2,5€ i przejazd trwa 30 minut.

Stacja kolejowa w Polignano

📍 Punkty widokowe na plażę Lama Monachile w Polignano a Mare

Polignano a Mare przyciąga rzeszę turystów ze względu na niesamowitą plażę Lama Monachile wciśniętą pomiędzy dwa skalne zbocza. Widok na to miejsce zachwyca! Zresztą to chyba najpopularniejszy kadr na pocztówkach z regionu Apulia — i wcale się nie dziwię. Plaża znajduje się w samym centrum miasta, więc nietrudno jej nie zauważyć. W pierwszej kolejności zobaczysz prawdopodobnie punkt widokowy z mostu Ponte Borbonico su Lama Monachile, ale ja uważam, że najlepsze kadry złapiesz ze skalistego wybrzeża, o którym za chwilę 🙂

🔺 Wskazówka Jeżeli będziesz w Polignano latem, to polecam wybrać się tam w tygodniu. W weekend do miasteczka przyjeżdzają tłumnie Włosi, przez co nie ma szans, żeby poplażować sobie na najpopularniejszej plaży miasta.

🔺 Wskazówka W letnie poranki na plażę pada ostry cień, więc trudno o dobre zdjęcie. Najlepiej skupić się na fotografii dopiero po południu.

🔺 Wskazówka Plaża w Polignano jest skalista, więc jeżeli planujesz wodne szaleństwo, to radzę zabrać ze sobą buty do wody — będzie zdecydowanie bezpieczniej i przyjemniej.

Most Borbonico su Lama Monachile

Taras widokowy z mostu w centrum Polignano to bardzo popularny spot. Jakbym miała ocenić w skali 1-10, to dałabym temu miejscu tak max 4 punkty. Z tej perspektywy widać okropne płaty sztucznej trawy i brzydką restaurację wciśniętą w super klimatyczne miejsce. Jest to dla mnie niewyobrażalne jak można popsuć tak piękne miejsce.

Pietra Piatta

Wpisując w Google Maps hasło Pietra Piatta bez większego problemu trafisz na najpiękniejszy — jak dla mnie — taras widokowy w mieście. Skaliste wybrzeże znajduje się tuż obok pomnika Domenico Modugno znanego przede wszystkim z hitu „Volare”, który swoją drogą urodził się w Polignano w 1928 roku. Pisząc o tym, trudno się oprzeć i nie zanucić melodyjnego „volare oooooo cantare” 😉 Widok ze skał na idealnie szmaragdową wodę jest takim samym hitem jak piosenka!

Terrazza Santo Stefano

Ostatnim punktem widokowym, o którym chciałam wspomnieć jest, Taras Santo Stefano. Dotarcie do tego miejsca nie jest trudne: wystarczy przejść przez główną bramę wprowadzającą do centrum historycznego Polignano i podążać za ludźmi 😉 Albo wpisać w Google maps Terrazza Santo Stefano ;p

Stare miasto w Polignano a Mare

Gdy już uda Ci się zobaczyć z każdej strony najpopularniejszą zatokę w Polignano, warto ruszyć na zwiedzanie starego miasta. Urocze, wąskie uliczki z dużą ilością zieleni od razu wprowadzają w klimat włoskiej architektury w tym regionie.

🔺 Wskazówka Słyszałam, że w Pescarii położonej przy Piazza Aldo Moro znajdują się najlepsze kanapki z owocami morza. Niestety kolejka była ogromna, więc zrezygnowałyśmy z czekania, ale jeżeli będę drugi raz w Polignano, to z pewnością tam zajrzę!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zostaw komentarz! Chętnie odpowiem 🙂