Tanzania i Zanzibar na własną rękę — kosztorys wyjazdu w grudniu 2020

Wyjazd do Tanzanii przewijał się w naszych rozmowach od świąt wielkanocnych w 2019 roku. Pod koniec 2020 roku postanowiliśmy zrealizować ten pomysł. Tanzania jako jeden z nielicznych krajów była otwarta na turystów, kusiła słońcem i przede wszystkim wymarzonym safari. Od początku obawiałam się, że koszty wyjazdu będą duże, tym bardziej, że celowaliśmy w termin świąteczny. Nie pomyliłam się. Bezapelacyjnie wyjazd do Tanzanii zaliczam do najdroższych ever, przy czym możliwość zobaczenia zwierząt w naturalnym środowisku w 100% wynagradza te koszty. Poza tym po miesiącach siedzeniu w domu i zrujnowanych planach wyjazdowych do Stanów Zjednoczonych cieszyłam się, że wyruszamy gdzieś poza granice Europy.

Kosztorys wyjazdu do Tanzanii i na Zanzibar

Nasz wyjazd obejmował 7 dni w Tanzanii kontynentalnej, gdzie eksplorowaliśmy środkową część kraju, a kolejne 9 dni spędziliśmy na Zanzibarze. W podróży byliśmy 16 dni i odbyliśmy ją na przełomie grudnia i stycznia 2020 roku.

Poniżej znajdziesz dawkę informacji dotyczących kosztów wyjazdu, a na samym końcu wpisu czeka na Ciebie kosztorys. Miłego czytania!

👉  Sprawdź również: Ile kosztuje safari w Tanzanii?

Bilety lotniczne do Tanzanii (Warszawa – Dar es Salaam, Zanzibar – Warszawa)

Do Tanzanii lecieśmy liniami lotniczymi KLM. Podróż trwała w jedną stronę około 15 godzin. Obejmowała przesiadkę w Amsterdamie oraz szybki postój techniczny w Aruszy. Powrót za to zajął 18 godzin i był związany z trzema przesiadkami: najpierw czekał nas krótki lot z Zanzibaru do Dar es Salaam, potem nocny lot do Amsterdamu, a następnie poranny do Warszawy.

Na bilety lotnicze polowaliśmy od listopada, a ostatecznie zakupiliśmy je na początku grudnia. Cały czas mieliśmy z tyłu głowy, że wyjazd może nie dojść do skutku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na KLM, bo bilety w wersji FLEX wychodziły najkorzystniej. Qatar był poza zasięgiem, wylot 22.12.2020 i powrót 07.01.2021 kosztował grubo ponad 7 tysięcy od osoby… Za to Emirates miało jeszcze wtedy niejasną politykę dotyczącą testów, więc chcieliśmy uniknąć stresu związanego z brakiem pełnych informacji.

Bilet lotniczy dla jednej osoby na trasie: Warszawa — Dar es Salaam, Zanzibar — Warszawa kosztował 4594 zł. Wpływ na koszt biletów miał z pewnością okres świąteczny. Do tego wybraliśmy najkrótsze połączenie, co też zwiększa koszt.

💰 Ceny Dobre oferty lotów zaczynają się od około 2000 zł. Warto również rozglądać się za czarterami bezpośrednio na Zanzibar i wtedy ewentualnie przepłynąć promem na kontynent.

Wiza w Tanzanii

W Tanzanii obowiązuje wiza turystyczna. Możesz o nią wnioskować online lub tuż po przylocie. Koszt wizy na miejscu wynosi 50 $ i proces jest podzielony na trzy etapy: najpierw podchodzi się do okienka, gdzie robią skany odcisków palców oraz zdjęcia. To tutaj dostaje się rachunek, z którym trzeba się udać do drugiego okienka — kasy. Po dokonaniu opłaty urzędnik wbija do paszportu wizę w trzecim okienku. Wiza jest jednokrotnego wjazdu i jest ważna przez 90 dni.

💰 Ceny Wiza na 90 dni kosztowała 50 $

🔺 Wskazówki Pamiętaj, że Twój paszport musi być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od chwili planowania zakończenia podróży w Tanzanii.

Szczepienia i apteczka podręczna, czyli bez czego ani rusz

Lecąc do Tanzanii kontynentalnej trzeba zadbać o kilka szczepień. Standardem jest dur brzuszny, tężec, WZW B, odra. Poza tym zaleca się bardzo mocno szczepienie na żółtą febrę. Aby dokonać szczepień należy wybrać się najpierw do lekarza medycyny tropikalnej. Po wizycie dostajesz skierowanie i żółtą książeczkę, którą warto mieć ze sobą podczas podróży (proponuję ksero zawsze przy sobie, a oryginał w bezpiecznym miejscu w hotelu). Ja większość sczepień już miałam, więc jedynie przed wyjazdem dorobiłam drugą dawkę WZW B i żółtą febrę.

Możesz również zaszczepić się przeciw wściekliźnie i przyjmować profilaktycznie Malarone — lek na malarię. My używaliśmy repelentów zawierających od 30-50% DEET i uważaliśmy na owady.

💰 Ceny Koszt wizyty u lekarza medycyny tropikalnej to około 150 zł. Pakiet sczepień: dur brzuszny, tężec i WZW B kosztuje około 500 zł. Przy czym WZW powtarza się do dwóch lat po przyjęciu pierwszej dawki. Szczepienie na żółtą febrę kosztowało 240 zł.

🔺 Wskazówki Jeżeli planujesz spędzić pierwszą część na kontynencie, a dopiero potem udać się na Zanzibar, zadbaj o szczepienie na żółtą febrę. Generalnie w Tanzanii nie występuje żółta febra, ale Zanzibar wymaga udokumentowanego szczepienia od podróżujących z kontynentu. Przy czym nam nikt nie sprawdził żółtej książeczki, gdy wsiadaliśmy na prom.

🔺 Wskazówki Na tydzień przed wyjazdem oraz w trakcie całego pobytu biorę probiotyki, aby mój organizm łatwo dostosował się do zmiany flory bakteryjnej. Niestety na Zanzibarze co chwilę borykałam się z jakimiś problemami żołądkowymi.

Część zapasów z naszej apteczki podróżnej

Waluta i płatności kartą

Na wyjazd zabraliśmy ze sobą nowe dolary (od 2017 roku wzwyż). Ze starszymi banknotami może być problem, bo Tanzańczycy przyjmują je niechętnie. Pieniądze wymienialiśmy tylko i wyłącznie w bankach. Żeby dokonać wymiany waluty niezbędny jest paszport — pamiętaj o tym! Poza tym właściwie nie używaliśmy kart kredytowych. Czasami była taka możliwość (w szczególności w hotelach), ale trzeba było liczyć się z dodatkową prowizją.

💡 Ciekawostka 10 000 TZS (szyling tanzański) = 16,73 zł

Transport w Tanzanii i na Zanzibarze

W samej Tanzanii kontynentalnej jeździliśmy tylko i wyłącznie z kierowcą, który prowadził wielkiego Land Cruisera. Na Zanzibarze jak już mieliśmy gdzieś jechać, to korzystaliśmy z usług licencjonowanych taksówkarzy. Ceny przejazdów były dość wysokie, dla przykładu trasa Jambiani — Dongwe (17 km) kosztowała 40 $. Na początku myślałam, że będziemy jeździć sporo dala dala (transport publiczny, który jest bardzo tani), ale pomysł szybko umarł. Woleliśmy utrzymywać dystans tam, gdzie było to możliwe.

🔺 Wskazówki Osobiście nie zdecydowałabym się na jazdę skuterem czy samochodem po Zanzibarze. Niestety nie mam za dobrych doświadczeń i sama myśl związana z jazdą po wyspie mnie odrzuca. Wielokrotnie byliśmy świadkami niebezpiecznych sytuacji. Do tego w nocy ludzie spacerują środkiem ulicy bez odblasków… A za dnia dzieciaki urządzają sobie boisko na ulicy. Nigdy w życiu nie bałam się jazdy tak, jak tam. Niestety.

💰 Ceny Za przejazd taksówką dla 5 osób płaciliśmy różnie: od 40 $ (trasa: Jambiani — Dongwe) do 110 $ (trasa: Jambiani — Nungwi).

Kosztorys wyjazdu do kontynentalnej Tanzanii i na Zanzibar

No dobrze, przejdźmy w takim razie do konkretów! Poniżej znajdziesz pełen kosztorys 17- dniowego wyjazdu do Tanzanii i na Zanzibar. Nie będę ukrywać: to był drogi wyjazd. Przy czym koszty mocno podniósł lot oraz safari. Poza tym na nic sobie nie żałowałam, spaliśmy zawsze w komfortowych miejscach (nie budżetowych, ale też nie luksusowych). Poza tym wpadliśmy w najwyższy sezon w roku — święta.

WydatekKoszt przy 5 os.Koszt na osobę
Bilety lotnicze KLM4594 zł
Ubezpiecznie zdrowotneokoło 100 zł
Wiza w Tanzanii50 $ = 186 zł
Safari*1300 $ = 4 829 zł
Tipy podczas Safari220 $ na 5 osób = 819 zł164 zł
Nocleg w Jambiani7 903 zł na 5 osób1580 zł
Nocleg w Stone Town2390 zł na 5 osób478 zł
Taksówka Stone Town — Jambiani50 $ na 5 osób = 190,92 zł38,18 zł
Taksówka Jambiani — Stone Town50 $ na 5 osób = 190,92 zł38,18 zł
*Taksówka Jambiani — Nungwi, Nungwi — Jambiani110 $ na 5 osób = 410 zł82 zł
*Taksówka Jambiani —Dongwe, Dongwe — Jambiani40 $ na 5 osób = 149 zł29,80 zł
*Taksówka z Jambiani do Makunduchi i Wyspy Uzi100 $ na 5 osób = 381,84 zł76,37 zł
Masaż na Zanzibarze20 $ = 75 zł
Test na COVID-1980 $ = 298 zł
Szczepienie na żółtą febrę240 zł od osoby
PODSUMOWANIE12 808,53 zł
Kosztorys wyjazdu do Tanzanii

*Taksówkarze spędzali z nami cały dzień.

*W kosztach safari (300 $ = 4 829 zł) został ujęty cały pobyt na kontynentalnej Tanzanii, w którego skład wchodziły:

 • Odbiór z lotniska w Dar es Salaam i transfer do hotelu na pierwszą noc w Dar
 • Nocleg wraz ze śniadaniem w Dar es Salaam
 • Transport przez 7 dni prywatnym land cruiserem
 • Pełne wyżywienie (śniadania, lunch boxy/obiady, kolacje) i nielimitowany dostęp do butelkowanej wody. Za alkohol do kolacji płaciliśmy sami.
 • 3 noclegi w Mikumi (Tan-Swiss Lodge & Campsite)
 • 2 noclegi w Udzungwie (Hondo Hondo Udzungwa Forest Tented Camp)
 • Wejściówki do wszystkich Parków Narodowych
 • Opieka przewodnika przez cały pobyt
 • Drugi przewodnik w Udzungwie
 • Transfer z Udzungwy do Dar es Salaam
 • Bilet na prom na Zanzibar

Cały wyjazd kosztował mnie 12 808,53 zł, a do tego należy doliczyć jeszcze jedzenie przede wszystkim na Zanzibarze. Przy czym zawsze wychodzę z założenia, że szamka i picie to kwestia indywidualna, więc jej nie wliczam w kosztorys 🙂

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania — dawaj znać w komentarzu.