Aveiro i Costa Nova — perełki w pobliżu Porto

Jeżeli ktoś zadałby mi pytanie, czy podążam śladem kolorowych miasteczek, moja odpowiedzieć brzmiałaby: o tak! Podróżując po świecie staram się zawsze znaleźć kolorowy akcent na mapie: Cinque Terre, Burano, Bosa, Kopenhaga, Menton czy też właśnie portugalska Costa Nova. Po raz pierwszy o niej słyszysz? To doskonale się składa! Dzisiaj zabieram Cię na wycieczkę 🙂

🔺 Wskazówka Do Costa Nova wybrałam się podczas mojego trzydniowego wyjazdu do Porto. Warto zarezerwować sobie jeden dzień na zobaczenie tej nadmorskiej perełki.

Costa Nova w sierpniu

Kilka słów o Costa Nova

Costa Nova to zachwycające nadmorskie miasteczko położone około 85 km od centrum Porto. Ze względu na dość relatywnie bliską odległość jest doskonałym miejscem na ucieczkę od zgiełku miasta. Słynie z pasiastych domków położonych wzdłuż promenady, piaszczystej i szerokiej plaży oraz laguny.

✈️ Dojazd do Costa Nova

W związku z brakiem bezpośredniego transportu z Porto do Costa Nova, należy najpierw dostać się do Aveiro, a dopiero potem do pasiastego miasteczka.

1) Porto – Aveiro
Moja podróż zaczęła się od wyjazdu ze stacji kolejowej São Bento. Na dworcu kupiłam bilet na połączenie Porto – Aveiro. Jeżeli po raz pierwszy jedziesz pociągiem, pamiętaj kupić kartę, na którą załadujesz swój bilet. Jeżeli chcesz od razu kupić bilet powrotny, to musisz od początku przejść całą procedurę, zmieniając na połączenie Aveiro – Porto. Na kartę można załadować bilet dla jednej osoby. Pociąg jedzie około godziny.

💰 Ceny Bilet w jedną stronę wynosił 3,55 €. Karta, na którą doładowuje się bilety kosztuje 0,50 €.

Stacja kolejowa w Aveiro

2) Aveiro — Costa Nova
Drugi etap podróży zaczyna się w Aveiro. Wychodząc z dworca kolejowego, można od razu udać się na dworzec autobusowy, który znajduje się tuż obok. Stamtąd możesz złapać autobus, albo tak jak ja zrobić najpierw krótki spacer po Aveiro — miasteczku nazywanym portugalską Wenecją. Przystanek autobusowy w centrum znajduje się naprzeciwko Royal School of Languages przy ulicy Clube Dos Galitos. Bilety na autobus kupuje się bezpośrednio u kierowcy. Przejazd do Costa Nova zajmuje około 30-40 minut, wszystko zależy od korków. Przystanek autobusowy znajduje się przy głównym deptaku i dokładnie z tego również się wraca.

💰 Ceny Bilet z centrum Aveiro do Costa Nova kosztuje 2,45 €. A z Costa Nova do terminala autobusowego 2,60 €.

Na przeciwko Royal School od Languages znajduje się przystanek autobusowy do Costa Nova
Rozkład jazdy w sierpniu 2021

📍 Co robić w Aveiro?

W drodze do Costa Nova koniecznym przystankiem jest Aveiro, tzw. Wenecja Portugalii. Polecam zatrzymać się tutaj choć na chwilę. Fani shoppingu znajdą coś dla siebie – duże centrum handlowe Forum położone tuż obok kanału, w którym co jakiś czas przepływają moliceiros, czyli tradycyjne łódki z Aveiro. Jeżeli zdecydujesz się na taki rejs to musisz przygotować się na wydatek rzędu 13 euro.

Centrum handlowe Forum w Aveiro

📍 Co robić w Costa Nova?

Po spacerze po Aveiro czas przedostać się do Costa Nova. Główną atrakcją są kolorowe domki letniskowe. Te najładniejsze – znajdują się wzdłuż Av. José Estevão. Przy czym w trakcie sezonu należy spodziewać się tłumów. O ile, wyobrażam sobie wynajęcie takiego domku to nie wchodziłoby w grę zrobienie tego w sezonie. Turyści wręcz wchodzą na werandy domków, więc niestety nie ma mowy o jakiejkolwiek prywatności. Równie urokliwe, ale mniej zadbane domki zobaczysz spacerując Av. da Bela Vista czy Av. Nosa Sra. da Saude. Muszę przyznać, że dla mnie w ogóle nie tracą uroku, bo można przyglądać się nim właściwie w samotności.

Av. José Estevão

Ponadto w Costa Nova znajduje się piaszczysta, długa plaża. Jeżeli masz czas, warto wziąć w rękę piwo Sagres i popatrzeć na ocean.

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂