Nusa Ceningan i Lembongan — praktyczne wskazówki

Wyspy Nusa przyciągają turystów z całego świata. Dzięki doskonałym warunkom do skoków z klifów oraz piaszczystym plażom są hitem wśród podróżujących po Indonezji.

Wszystkie trzy Nusy zachwycają widokami. Kto nie zna ujęcia kultowego urwiska przypominającego głowę T-Rexa, turkusowej wody w Blue Lagoon i niebezpiecznych fal rozbijających się o klify, czyli tzw. Devil’s Tears? A jeżeli nie kojarzycie wszystkich miejscówek, to nic straconego. Wyspy Nusa oddalone są zaledwie 45 minut statkiem od Bali, więc część odwiedzających robi sobie jednodniową wycieczkę na największą z nich: Nusa Penida. Ja jednak poleciłabym Ci zostać na kilka dni i lepiej poczuć ich klimat.

👉 Przeczytaj więcej Dwa tygodnie na Bali — plan wyjazdu

👉 Zobacz również Bali na własną rękę — organizacja wyjazdu

Blue Lagoon
Blue Lagoon na Nusa Ceningan

Wszystko co musisz wiedzieć o wypadzie na wyspy Nusa

  • Jak dostać się na Nusa Ceningan oraz Lembongan
  • Czym poruszać się po wyspach
  • Miejsca, które musisz zobaczyć na Nusa Ceningan i Lembongan
  • Gdzie zjeść na Nusa Ceningan i Lembongan
  • Gdzie zatrzymać się na Nusa Ceningan
  • Bankomaty na wyspie
Na wyspę wszystko jest przywożone łódkami

Jak dostać się na Nusa Ceningan oraz Lembongan

Na Nusa Lembongan dotarliśmy statkiem wypływającym z przystani w Serangan. Cały transport ostatecznie zorganizował nam personel Mule Malu — hotelu, w którym zatrzymaliśmy się w Uluwatu. 

Przed przyjazdem na Bali, czytałam wiele blogów i szukałam informacji: jak wygląda transport na wyspy Nusa, jak często odpływają statki, czy jest ich dużo, w jakich godzinach i za ile. Wielokrotnie spotkałam się z informacją, że warto zarezerwować wcześniej statek i najlepiej skorzystać z usług BlueWater Express. Za wyborem tej firmy przemawiało bezpieczeństwo oraz komfort rejsu. Hmmmm. Okej, pomyślałam, że sprawdzę tę firmę i ewentualnie zarezerwujemy coś wcześniej, żeby nie martwić się ogarnianiem wycieczki na ostatnią chwilę. Weszłam na stronę i zamarłam… Rejs w dwie strony dla dwóch osób kosztował 2 000 000 IDR, czyli 500 zł. Zgodnie ze Stasiem stwierdziliśmy, że skoro jest tyle statków, to transport ogarniemy na miejscu.

20190527-IMG_5684
Port w Serangan, to jedyne miejsce, które widzieliśmy na Bali w tak opłakanym stanie
Wnętrze statku Ekajaya

Tak jak się spodziewaliśmy, nie było żadnego problemu z organizacją transportu na kolejny dzień. Ostatecznie płynęliśmy fast boatem firmy Ekajaya za 1 200 000 IDR, czyli 320 zł za rej w dwie strony dla dwóch osób wraz z prywatnym transportem na przystań. Statek był w porządku. Nie wyglądał tak luksusowo jak BlueWater Express, ale nam to totalnie nie przeszkadzało. Cieszyłam się, że znacznie mniej zapłaciliśmy.

Na pokład koniecznie zabierz bluzę, koc i najlepiej zakryte buty, żeby chronić się przed klimatyzacją

🔺 Wskazówka Nawet jeżeli nie masz choroby lokomocyjnej, to weź ze sobą w razie czego leki. Podczas rejsu na Nusę nic mnie nie łapało, za to jak byliśmy na snorkelingu na Gili dostałam w połowie wycieczki mdłości. Było kiepsko.

🔺 Wskazówka Na pokład koniecznie ubierz się w coś grubszego. Niestety klimatyzacja mrozi tak bardzo, że można się pochorować.

🔺 Wskazówka Ekajaya odpływa z Serangan około 8:30. Rejs może nieco opóźnić się, bo statek czeka, aż zbierze się odpowiednia duża grupa pasażerów. Powrót jest o 16:00.

💰 Ceny 1 200 000 IDR, czyli 320 zł za rejs w dwie strony dla dwóch osób z prywatnym samochodem do przystani. Oczywiście można transfer zorganizować znacznie taniej, np. płynąc mniejszą łódką i skorzystać ze wspólnego transportu.

Czym poruszać się po wyspach

Przyznaję się od razu — totalnie nie potrafię jeździć skuterem. I obawiam się, że jakbym spróbowała, to mogłoby się to skończyć co najmniej utratą zębów. Więc to Staś nas ratował. Szczerze polecam zwiedzanie wysp tym środkiem transportu. Wszędzie można samemu dojechać, zatrzymać się, gdzie nam się podoba, i do tego jest mega szybko.

💡 Ciekawostka Na Bali funkcjonuje ruch lewostronny.

💰 Ceny Wypożyczenie skutera na Nusa Ceningan to wydatek rzędu 80 000 IDR, tj. 22 zł za dzień. Nikt nie chciał od nas żadnych dokumentów.

Wszędzie zauważysz masę skuterków. To najpopularniejszy środek transportu na wyspie

Miejsca, które musisz zobaczyć na Nusa Ceningan i Lembongan

Poniżej znajdziesz 6 atrakcji, które są totalnym mustem. Wszystkie spoty można zobaczyć w ciągu jednego dnia, ponieważ obie wyspy są małe a drogi całkiem niezłe. My jednak rozłożyliśmy sobie to na dwa dni: pierwszego eksplorowaliśmy Nusę Ceningan a drugiego Lembongan. 

zrzut-ekranu-2019-06-20-o-13.38.12
Moja profesjonalna mapa wysp Nusa Ceningan i Lembongan
Wzdłuż lądu znajdziesz wiele huśtawek

Blue Lagoon

Miejsce, które zachwyca idealnie błękitną wodą! Koniecznie będąc na Nusa Ceningan musisz się tam wybrać! Miejscówka jest oznaczona malutkim znakiem i łatwo go przegapić, dlatego warto mieć włączony GPS. Gdy przejechaliśmy po południu, było tylko kilka osób kręcących się po skałach. 

Dodatkowo, gdy nie ma odpływu, śmiałkowie skaczą do wody z klifów. Sama myśl o tym przyprawia mnie o gęsią skórkę. 

💰 Ceny Parking i wejście jest za darmo. 

20190506-dsc_0552
Idealnie turkusowa woda w Blue Lagoon

Mahana Point

Po Blue Lagoon od razu pojechaliśmy do Mahana Point obejrzeć zachód słońca. Warung jest oddalony o jakieś 300 m od zatoki, więc warto połączyć zwiedzanie tych dwóch miejsc. 

Mahana Point to kultowa knajpka, w której można zobaczyć jeden z piękniejszych zachodów słońca. W tle klubowa muzyka, a na wodzie surferzy chcący złapać ostatnią falę. Dodatkowo znajdziesz tutaj skocznie do wody: 5 i 10 metrową. Tak jak wspomniałam, warunki nie sprzyjały, więc spokojnie mogliśmy oglądać jedynie morskie fale. 

💰 Ceny Parking i wejście jest za darmo. Piwo kosztowało około 40 000 IDR, ok. 10 zł. Skok do wody jest płatny i zależy od wysokości. Z 10 metrów kosztuje 50 000 IDR, czyli 13 zł. 

20190506-DSC_0640
Zachód słońca w tym punkcie był wyjątkowy!

Yellow Bridge

To bardzo popularny most łączący dwie wyspy: Nusa Lembongan i Ceningan. Tak wąski, że dostępny jedynie dla skuterów i pieszych. Z pewnością go nie przeoczysz.

Niestety, związana jest z nim bardzo smutna historia. W październiku 2016 roku, most runął. Zginęło wtedy 8 osób oraz ponad 40 zostało rannych. Prawdopodobnie przyczyną było przeciążenie. Konstrukcja została odbudowana w lutym 2017 roku i nazwana Mostem Miłości.

20190509-153922310
Czasami na moście bywa dość tłoczno
Pod Yellow Bridge znajduje się punkt wypadowy na Bali i Nusę Penidę.
Można? Można!

Dream Beach

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy na Nusa Lembongan była plaża Dream Beach. Jest to podobno jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie. Ładna, czysta, ale dość zatłoczona. Obok plaży jest restauracja z infinity poolem. Jeżeli masz ochotę to możesz tam wejść za drobną opłatą i pluskać się w basenie z widokiem na Dream Beach. My postanowiliśmy porozglądać się chwilę i ruszyć dalej. 

💰 Ceny Parking i wejście jest za darmo. 

20190507-DSC_0952

Devil’s Tears

Kolejną atrakcją na Nusa Lembongan jest Devil’s Tears. Miejsce, w którym fale odbijają się o klif tworząc spektakularny efekt. Niestety przyjechaliśmy tam dość późno, bo około 12, więc trafiliśmy na zorganizowane grupy turystów.

Nasz host w hotelu przestrzegał nas i prosił o rozwagę w tym miejscu. Bardzo niebezpieczne jest podchodzenie do przepaści, ponieważ czasami fale uderzają z takim impetem, że są w stanie porwać ludzi. Niestety w przeszłości wielokrotnie takie sytuacje miały miejsce. Dodatkowo same kamienie są tak ostre, że mały upadek może skończyć się pokaźną raną.

Niestety na miejscu wielu turystów nie przejmowało się niebezpieczeństwem i pchało się na samą krawędź klifu… Nie jestem w stanie zrozumieć, jak można tak ryzykować. Na szczęście podczas naszego pobytu nikomu się nic nie stało. 

💰 Ceny Parking i wejście jest za darmo.

20190507-DSC_0986
Trafiliśmy na dużą grupę turystów, dlatego jeżeli chcesz być jedyną osobą w danym miejscu — przyjedź rano
Bardzo ryzykowne zdjęcie tuż na skraju klifu
Skały są niesamowicie ostre. Żeby na nie usiąść, musiałam nie lada się nagimnastykować
Pamiętaj, o smarowaniu się filtrami oraz zasłanianiu głowy! Słońce jest zdradliwe

Mushroom Beach

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy na Lembongan była Mushroom Beach. Udało mi się trochę popluskać w wodzie, ale niestety ze względu na to, że plaża pełni funkcję mini portu, to śmierdziało niemiłosiernie benzyną. Dlatego też złapaliśmy koktajl na ochłodę i ruszyliśmy w kierunku głównej ulicy, aby zjeść obiad.

💰 Ceny Parking i wejście jest za darmo.

20190507-DSC_1122
Mushroom Beach
Statki przywożące turystów
Czas na pluskanie się w wodzie!
Kolejna ekipa na wyspie

Gdzie zjeść na Nusa Ceningan i Lembongan

Poniżej przygotowałam listę turrrbooo knajp, w których mieliśmy okazję jeść i uważam, że są zdecydowanie do polecenia. Przede wszystkim stołowaliśmy się na Ceningan. Wyjątkiem jest Bali Eco Deli, które znajduje się na Lembongan. W odróżnieniu od Uluwatu, jedliśmy na wyspach tylko lokalne jedzenie.

🍵 Next Level — lokalne jedzenie
🥣 The Sand Ceningan — lokalna kuchnia
🍽️ Sea Breeze — lokalna kuchnia
🍜 Last Stop — warung z lokalną kuchnią
🥘 The Dungki Bendega Resto — lokalne jedzenie
🍉  Bali Eco Deli Nusa — lokalna kuchnia

🔺 Wskazówka W wielu restauracjach są dostępne baniaki z wodą, więc warto mieć ze sobą bidon, żeby go na bieżąco uzupełniać.


Next Level Cafe

W Next Level spędzaliśmy dużo czasu, ponieważ znajduje się tuż obok Le Pirate. Skusił nas przede wszystkim widok. Knajpka znajduje się na piętrze, więc można podziwiać okolice. Dodatkowo serwują przepyszną matchę, świetne bowle i bardzo smaczne obiady. Jeżeli potrzebujesz miejsca do pracy, to też świetnie się sprawdzi, bo internet działał bez zarzutu.

💰 Ceny Smoothie bowl kosztował około 55 000 IDR, czyli 14 zł. Matcha latte 35 000 IDR, więc ok. 9 zł.

Mój wybór padł na Yellow Bridge smoothie bowl

The Sand Ceningan

Zachęceni dobrymi opiniami na Tripadvisor postanowiliśmy wybrać się na nasze pierwsze śniadanie do The Sand Ceningan. Niestety byliśmy rozczarowani. Tost z awokado był — hmmm — smutnym awokado na wysuszonym chlebie. Sytuację uratował smoothie bowl i uroczy szczeniaczek, który drzemał na naszych nogach. Pewnie jest to fajnie miejsce na drinka i plażowanie, ale kulinarnie odradzam.

💰 Ceny Tost z awokado kosztował 40 000 IDR, ok. 11 zł. Smoothie bowl 55 000 IDR, czyli 15 zł.

Sea Breeze

Kolejnym miejscem, w którym mieliśmy okazje jeść zarówno śniadanie jak i obiad było Sea Breeze. Warung znaleziony przez Google Maps totalnie się sprawdził! Wszystko, co mieliśmy okazję tam próbować, było bardzo smaczne. Jedynie podczas obiadu muzyka była trochę za głośna, ale jesteśmy w stanie im to wybaczyć. W Sea Breeze znajdziesz wiele spotów do odpoczywania. Ba! Nawet mają bar w basenie z widokiem na morze.

💰 Ceny Każde danie kosztowało w okolicach 50 000 IDR, czyli 13 zł. Mrożona kawa 20 000 IDR, więc jakieś 5,50 zł.

Jak zwykle — zaciesz do jedzenia

Last Stop

Last Stop to jedno z fajniejszych miejsc na Nusa Ceningan. Urokliwe, idealne na zachód słońca oraz z przystępnymi cenami. A do tego wszędzie biegające psiaki! Zamówiliśmy mi goreng i nasi goreng. Jak mogę Ci coś doradzić, to wybierz mi goreng 🙂 Plusem podróżowania poza sezonem jest to, że nie ma za dużo turystów, a co za tym idzie, knajpki mieliśmy właściwie na wyłączność.

💰 Ceny Tutaj niestety nie pamiętam cen, ale drink pewnie kosztował 80 000 IDR, czyli 21 zł, a danie jakieś 65 000 IDR, tj. 17 zł.

W Last Stop biega cała gromadka uroczych psów — te oglądają zachód słońca

The Dungki Bedega Resto

Bardzo wyjątkowe miejsce, ponieważ schowane w głębi wyspy. Jest tu bardziej domowo, a jedzenie powala z nóg! The Dungki Bedega Resto totalnie skradł moje serce. Poza nami była tam jeszcze jedna para i z ich min wyczytałam również zachwyt 🙂

💰 Ceny Niestety dokładnych cen nie pamiętam, ale danie nie przekroczyło 50 000 IDR, czyli 13 zł, a piwo było w granicy 30 000 IDR, tj. 8 zł.

Bali Eco Deli

O Bali Eco Deli czytałam wielokrotnie na blogach, więc postanowiliśmy skorzystać z rekomendacji i wpaść tam. Skusiliśmy się na owoce na przystawkę a na danie główne wybraliśmy smażony ryż z warzywami, orzechami i ananasem. Ale to było dobre! Jak będziesz na Lembongan — musisz tam pójść!

💰 Ceny Porcja dania kosztowała 65 000 IDR, czyli jakieś 17,50 zł.

Spełniałam się jako fotografka jedzenia 😀

Gdzie nocować na Nusa Ceningan

Zatrzymaliśmy się w polecanym przez wiele osób Le Pirate Beach Club. Przyjemne miejsce, dość kameralne. Kompleks składa się z 10 domków i przestrzeni wspólnej. Na miejscu jest bar i restauracja.

Same domki były czyste, ale jeżeli potrzebujesz przestrzeni, to nie będzie odpowiednie miejsce dla Ciebie. W chatce mieści się łóżko i tyle. Nie ma komody czy szafy. Jest jedynie małe pudełeczko, usadowione w rogu domku oraz kawałek metalowego wieszaka — niestety nie pozwala to nawet na częściowe rozpakowanie się.

Dodatkowo, w łazience nie ma ciepłej wody. Mnie to nie przeszkadza i nie robi różnicy, ale wiem, że niektórzy nie są w stanie przetrwać.

Tak czy inaczej, domek był uroczy i miał zupełnie inny klimat niż nasze pozostałe noclegi. Dodatkowym plusem było to, że zasypialiśmy i budziliśmy się wraz z dźwiękiem fal.

Aaaa i można tutaj płacić kartą!

Basen w Le Pirate Beach Club

Bankomaty na wyspie

Moją dobrą radą jest to, żeby na wyspy zabierać ze sobą trochę gotówki. Bankomatów jest kilka, ale w wysokim sezonie może zdarzyć się tak, że po prostu będą wypróżnione. W naszym przypadku nie było takiej historii, ale lepiej być przygotowanym. Zawsze wypłacaliśmy pieniądze z bankomatu ATM Mandrin korzystając z karty Revolut.

🔺 Wskazówka Na Nusa Lembongan są chyba 4 bankomaty, zaś na Ceningan nie ma żadnego.

Spaliłam sobie trochę plecki, więc sukienka robi za płachtę

Podsumowanie

Na Nusa Ceningan i Lembongan zdecydowanie można odnaleźć wakacyjny klimat. Dzięki ładnym plażom i świetnym widokom człowiek wypoczywa, a do tego dobrze zje! Zdecydowanie będąc na Bali, dodaj sobie te dwie wyspy do planu zwiedzania.

Idealne plaże
Turkusowa woda
Widok na Nusa Lembongan, a w tle Bali

📷 Wpadaj również na mój instagram Vacayesss, o TUTAJ.

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂