Jak dostać się na Gili Air?

Na Gili Air można dotrzeć z kilku przystani na Bali np. Sanur i Padang Bai za pomocą fast boat — czyli szybkiego statku. Przeprawa jest dość komfortowa i trwa około godziny. Niestety nie jest to najtańsza opcja, ale biorąc pod uwagę fale na wodzie, wolałam siedzieć na podkładzie statku niż małej łódki.

Statki pływają pomiędzy Bali a wyspami Gili kilka razy dziennie. Warto jednak sprawdzić jak to dokładnie wygląda w konkretnym miesiącu. W wysokim sezonie z pewnością będzie więcej połączeń. Ważne, żeby bilety kupować przynajmniej na dzień przed planowaną podróżą — w przeciwnym razie, może nie być miejsc albo zapłacisz więcej.

Pierwotnie rozważaliśmy zakup biletów online na fast boat firmy BlueWater Express. Na wielu blogach znalazłam informację, że jest to najlepsza sieć, super bezpieczna i warto więcej dopłacić za rejs z nimi… Nie spodziewałam się, że więcej oznacza, UWAGA: prawie 3 000 000 IDR, czyli ponad 800 zł za dwie osoby! W tym momencie odechciało mi się wypadu na Gili Air, ale hotel był już zarezerwowany, więc cóż — co zrobić… Przegooglowałam internet oraz ich fanpage na facebooku w poszukiwaniu jakiekolwiek zniżki. Znalazłam 20%. Z wielkiem bólem serca Staś zaczął rezerwację. Wypełniliśmy formularz, zaczęliśmy wpisywać numer karty kredytowej i drżącym palcem kliknęliśmy przycisk Zapłać. Przetwarzanie płatności trwało dłuższą chwilę, po czym dostaliśmy info, że się nie powiodło. Dobra, robimy drugie podejście. Ten sam problem. Zgodnie stwierdziliśmy, że to znak — ogarniemy statek na miejscu i ufff! Wygraliśmy prawie jak na loterii, bo na miejscu zapłaciliśmy prawie 3 razy mniej.

Transfer z Bali na Gili załatwiał nam Wayan, kierowca z którym czasami się przemieszczaliśmy. Przyznam, że byłam pewna, że będziemy płynąć statkami Eka Jaya — korzystaliśmy z ich usług podczas rejsu na Nusa Lembongan i sprawdzili się świetnie. Zaskoczyliśmy się już na przystani, gdy okazało się, że płyniemy statkiem Ostina. Zdecydowanie gorsza jakość usług, podczas trasy bardzo słabo działa klimatyzacja a w drodze powrotnej statek na środku morza po prostu się zatrzymał! I tak przez 10 minut dryfowaliśmy, nie mając pojęcia co się dzieje. Niestety żaden z pracowników nie wyjaśnił co się wydarzyło i po kilku minutach ruszyliśmy jak gdyby nic. Dopiero na lądzie, gdy wsiedliśmy do samochodu Wayana i opowiedzieliśmy tę historię, okazało się, że prawdopodobnie w silnik wkręciły się algi co utrudniało rejs i należało je usunąć.

🔺 Wskazówki Zabierz ze sobą lek na chorobę lokomocyjną. Nawet jeżeli nigdy Ci nie doskwiera — może zacząć. Lepiej być przygotowanym 🙂

🔺 Wskazówki Spróbuj załapać się na rejs Eka Jaya, ponieważ prawdopodobnie będziesz mieć lepszy komfort niż w przypadku statku Ostina, a ceny — możliwe, że będą bardzo podobne.

💰 Ceny Rejs statkiem oraz prywatny transfer na przystań w Padang Bai kosztował nas 1 200 00 IDR, czyli jakieś 330 zł.

Przystań na Gili Air

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie na nie odpowiem 🙂