Locorotondo — ukryta perła Apulii

Locorotondo to perełka Apulii. Niewielkie śnieżnobiałe miasteczko położone jedynie kilka kilometrów od popularnego Alberobello. Locorotondo może poszczycić się wpisem na listę najpiękniejszych małych włoskich miasteczek publikowanym przez stowarzyszenie „I Borghi più belli d’Italia”. Wcale mnie to nie dziwi 🙂 Chodź, pokażę Ci dlaczego warto poświęcić temu miejscu chociażby kilka godzin.

👉 Sprawdź również: Apulia w 7 dni — praktyczne wskazówki i kosztorys

Wszystko, co musisz wiedzieć o Locorotondo

  • 🚆 Jak dojechać do Locorotondo?
  • 📍 Co zobaczyć w Locorotondo?

Nazwa miasteczka Locorotondo nawiązuje do jego kształtu, gdzie: loco to miejsce, a rotondo oznacza okrągłe. To apulijskie miasteczko zamieszkuje około 14 tysięcy mieszkańców. Słynie ono z produkcji doskonałego białego wina DOC Locorotondo. Aż żałuję, że podczas naszego pobytu trwała sjesta — miałam wielką ochotę na kieliszek orzeźwiającego wina.

dzień w Locorotondo
Locorotondo

🚆 Jak dojechać do Locorotondo, a następnie wrócić do Bari?

Zwiedzanie Locorotondo połączyłyśmy z główną atrakcją tego dnia, czyli Alberobello. Miasteczka dzieli jedynie 9 km, stąd warto skorzystać z okazji i zobaczyć od razu oba. Naszym miastem bazowym było Bari, które jest świetnie skomunikowane. Latem 2019 tory kolejowe były remontowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem na dojazd do Alberobello i Locorotondo było skorzystanie z autobusu linii Ferrovie Del Sud Est.

Dojazd z Bari do Alberobello

Przystanek autobusowy Bari Largo Sorrentino, z którego odjeżdżają autobusy linii Ferrovie Del Sud Est mieści się na tyłach głównego dworca w Bari. Bilet możesz kupić zarówno w automatach w hali dworca jak i w pobliskiej kawiarni Dea Cafe (zaznaczyłam ją na mapce). Pamiętaj, że biletów nie sprzedaje kierowca.

🔺 Wskazówka Polecam złapać pierwszy autobus, który odjeżdża o 8:00. Dzięki temu w Alberobello będziesz na miejscu około 9:15. O tej porze nie ma jeszcze tłumów ludzi.

💰 Ceny Bilet autobusowy do Alberobello kosztował 4,3 €

Na mapce oznaczyłam przystanek autobusowy oraz kawiarnię, w której można kupić bilet
Przystanek autobusowy Bari Largo Sorrentino

Dojazd z Alberobello do Locorotondo

Przystanek autobusowy w kierunku Locorotondo mieści się dokładnie na przeciwko hotelu Astoria (to ten sam przystanek, na którym wysiada się w Alberobello). Bilet autobusowy możesz kupić na stacji benzynowej znajdującej się tuż obok. Przejazd z Alberobello do Locorotondo trwa 15 minut. Rozkład jazdy autobusów możesz sprawdzić na stronie Trenitalia.

🔺 Wskazówka Polecam od razu kupić bilet powrotny w Alberobello. Podczas sjesty w Locorotondo nie ma szans na zakup biletu. Jedyną opcją jest udanie się na stację kolejową, która jest położona całkiem spory kawałek od miasteczka, a spacer w pełnym upale nie należy do najprzyjemniejszych.

💰 Ceny Bilet autobusowy z Alberobello do Locorotondo kosztuje 1,1 €

Przystanek autobusowy z Bari do Alberobello/Locorotondo położony jest na przeciwko hotelu Astoria

Powrót z Locorotondo do Bari

Jeżeli masz kupiony bilet powrotny to połowa sukcesu za Tobą 🙂 Teraz wystarczy udać się na przystanek autobusowy położony tuż obok restauracji Pietranuda i czekać. Droga powrotna zajmie około półtorej godziny. Spodziewaj się sporej ilości pasażerów dosiadających się w Alberobello.

💰 Ceny Bilet autobusowy z Locorotondo do Bari kosztuje 5 €. Jedzie się około 1h 20 min

Przystanek autobusowy oraz stacja kolejowa, na której w razie czego możesz kupić bilet na autobus powrotny
Przystanek autobusowy znajdujący się niedaleko restauracji Pietranuda

📍 Co robić w Locorotondo?

Do Locorotondo dojechałyśmy po południu. Co za tym idzie trafiłyśmy idealnie na sjestę, która trwa mniej więcej od 13 do 16. Miasteczko wyglądało jak opustoszałe. Co jakiś czas mijałyśmy na naszej drodze mieszkańców. Zobaczyłyśmy może jedną parę turystów. Poczułyśmy, że to piękne miasteczko jest tylko dla nas! To co, może Cię po nim oprowadzę?

🔺 Wskazówka Na zwiedzanie Locorotondo spokojnie wystarczą jakieś 2-3 godziny, więc grzechem byłoby nie połączyć zobaczenia tego miasteczka z wypadem do Alberobello.

Główna brama o miasta — Porta Napoli

Zobaczyć Villa Comunale Giuseppe Garibaldi

Zwiedzanie Locorotodo rozpoczęłyśmy od ogrodu miejskiego — Villa Comunale Giuseppe Garibaldi — znajdującego się tuż obok bramy prowadzącej do głównego placu miasta — Piazza Vittorio Emanuele. Park jest bardzo zadbany oraz gwarantuje widok na dolinę Valle d’Itria. Przy okazji można nawet wypatrzyć domki trulli!

Widok z Villa Comunale Giuseppe Garibaldi
Widok z Villa Comunale Giuseppe Garibaldi

Pospacerować po centrum historycznym Locorotondo

W Locorotondo największą atrakcją jest po prostu gubienie się w labiryncie wąskich uliczek. Przyznam, że uwielbiam takie miejsca. Nie ma presji, że gdzieś konkretnie trzeba pójśc, że trzeba czekać w jakichś kolejkach itd. Po prostu w swoim tempie przemierzasz kolejną uliczką, którą odkrywa przed Tobą urokliwe zakamarki porośnięte bujną roślinnością. Osobiście nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba.

Zjeść lody z Caffe della villa

Gdy już uda Ci się obejść miasteczko z każdej strony proponuję udać się na Piazza Vittorio Emanuele i uraczyć się filiżanką espresso albo słodkimi lodami. Nie najgorszy pomysł na zakończenie dnia 😉

💰 Ceny Dwie gałki lodów kosztowały 2 €

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zostaw komentarz! Chętnie odpowiem 🙂