Przewodnik po miasteczkach Cinque Terre — Manarola

Manarola to jedno z pięciu miasteczek Cinque Terre. Znajduje się pomiędzy Riomaggiore i Corniglią. Jest położona na urwistej skale na wysokości 70 metrów nad poziomem morza. Zamieszkiwana jedynie przez 350 mieszkańców. To tutaj zobaczysz przepiękne, kolorowe domki w stylu genueńskim niemalże wyrastające jeden na drugim.

Manarola od samego początku nas oczarowała. Niesamowite zbocza, imponująca zabudowa, kolorowa roślinność. Coś cudnego! Bardzo szybko wskoczyła na pierwsze miejsce w naszym prywatnym rankingu Cinque Terre i pozostała tam do końca. Manarolę odwiedziliśmy dwa razy. Pierwszy raz w środku dnia — wtedy miasteczko było właściwie pozbawione turystów. Drugim razem przyjechaliśmy obejrzeć zachód słońca i nie byliśmy jedynymi, którzy tego dnia mieli ten pomysł. Ludzi było sporo, ale na szczęście było to do zniesienia. W dużej mierze byli to profesjonalni fotografowie czekający na idealny kadr.

👉 Przeczytaj więcej: Cinque Terre — organizacja wyjazdu i kosztorys

Wszystko, co musisz wiedzieć o Manaroli

  • Jak dostać się do Manaroli?
  • Kiedy wybrać się do Cinque Terre?
  • Co warto robić w Manaroli?
  • Gdzie zjeść w Manaroli?

Jak dostać się do Manaroli?

Jest to banalnie proste! Masz dwie możliwości: pierwsza, którą zdecydowanie odradzam, czyli przyjazd samochodem. Centrum miasteczka jest zamknięte dla samochodów, a na terenie całego parku Cinque Terre nie znajdziesz ani jednej stacji paliw. Dodatkowo jedynym miejscem na pozostawianie samochodu są płatne parkingi na obrzeżach miasteczek, które są mega drogie — około 35 €. Pamiętaj, że jest masa chętnych.

Drugą opcją, którą polecam, jest wykupienie Cinque Terre Card umożliwiającej korzystanie z pociągów na trasie La Spezia – Cinque Terre – Levanto. Jeżeli masz samochód, możesz spokojnie zostawić go na bezpłatnym parkingu w La Spezia. My korzystaliśmy z parkingu przy Piazza d’Armi oddalonego o około 15 minut spacerem od dworca kolejowego.

Co do samej Cinque Terre Card to przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to bilet dobowy! Jeżeli kupisz go w poniedziałek o 13, to ważny jest do 24 tego samego dnia. Kartę można nabyć online — jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w wysokim sezonie — albo na stacji kolejowej. Cena uzależniona jest od wersji jaką wybierzesz. Generalnie w wysokim sezonie, który trwa od 16 marca do 3 listopada, karnet na jeden dzień kosztuje 16 €, a na dwa dni 29 €. Poza nielimitowanym dostępem do pociągów regionalnych klasy 2. dostajesz darmowe wejście na trasy trekkingowe, przejazdy busami, wifi oraz toalety na stacjach kolejowych.

💰 Ceny Koszt Cinque Terre Card na dwa dni to 29 €, na jeden dzień 16 € (wysoki sezon).

🔺 Wskazówka Pociągi kursują bardzo często, pełen rozkład możesz znaleźć TUTAJ

Kiedy wybrać się do Cinque Terre?

W Cinque Terre byliśmy pod koniec października. To dość ryzykowny termin. Pogoda na północy Włoch bywa kapryśna, często pada deszcz. Mieliśmy farta, bo trafiliśmy na okno pogodowe. Przed i zaraz po naszym wyjeździe cały czas padało. Dlatego polecam terminy wciąż poza sezonem, ale bardziej bezpieczne — czyli kwiecień, maj, wrzesień i sam początek października.

Co warto robić w Manaroli?

Zobaczyć Kościół San Lorenzo

Od razu po przyjeździe do Manaroli udaliśmy się w kompletnie innym kierunku niż nasi współpasażerowie z pociągu. Poszliśmy w stronę kościoła zbudowanego w XIV wieku przez mieszkańców Manaroli i Volastry. Świątynia ma trzy nawy a na fasadzie znajduje się rozeta, którą widać na poniższym zdjęciu. Na placu znajduje się również wieża, która prawdopodobnie w przeszłości pełniła funkcję punktu obserwacyjnego.

Wybrać się na punkt widokowy w Manaroli

Punkt widokowy znajduje się na cyplu po prawej stronie od portu. Można dostać się tam dwiema drogami. Pierwsza wiedzie prosto od portu, kamienną ścieżką wzdłuż skały. To Via di Corniglia, która łączy Manarolę z Corniglią. Rozciągają się z niej przepiękne widoki na klif przy porcie. Można tutaj spotkać dużo aspirujących fotografów, a o zachodzie słońca robi się tłoczno.

Druga trasa jest dłuższa i mniej uczęszczana. Rozpoczyna się poniżej kościoła San Lorenzo, tuż obok restauracji Burasca. Znajdziesz tam wejście na szlak, który wiedzie przez winnice na zboczach okalających miasto. Dojdziesz nim do punktu widokowego od drugiej strony. Ze szlaku rozciągają się niesamowite widoki na miasteczko, morze i klify.

Na szczycie cypla, gdzie znajduje się punkt widokowy, jest restauracja Nessun Dorma. Niestety podczas naszego pobytu były takie kolejki, że uznaliśmy, że wrócimy do portu, weźmiemy coś na wynos i usiądziemy na jednej z wydrążonych w skale ławek.

Pospacerować po miasteczku

Miasteczka Cinque Terre mają to do siebie, że raczej nie znajdziesz tutaj konkretnych miejsc do zobaczenia. Tutaj chodzi o błądzenie w wąskich uliczkach, popijanie wina i cieszenie się pięknymi widokami.

Jedzenie i wino w Manaroli

Il Discovolo

Jeżeli chcecie oglądać zachód słońca z widokiem na Manarolę, to najlepiej kupić jedzenie na wynos np. w Il Discovolo i udać się na skalne ławki. Zjedliśmy pyszną focaccię z pesto i placek ze szpinakiem. Niestety nie pamiętam nazwy 🙂

💰 Ceny Porcja focaccii z pesto kosztowała 3,5 €, a placek ze szpinakiem 3,9 €

Cantina Burasca

Bardzo fajna winnica położona niedaleko kościoła San Lorenzo. Właściciel polecił nam wino z własnej winnicy, które było pyszne! Przekąski podawane do wina już mniej.

💰 Ceny Lampka lokalnego wina kosztowała 6 €

Ciekawostka

Czy wiesz, że w Manaroli można zobaczyć jedną z największych szopek świątecznych na świecie? Serio! Pomysłodawcą jest Mario Andreoli, który od 30 lat dba o to, aby zbocza Manaroli były ozdobione tysiącami lampeczek i figurami naturalnej wielkości. Szopkę można zobaczyć od 8 grudnia do końca stycznia. Podobno jest spektakularna 🙂

Jeżeli masz pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiem 🙂